שומרים על איכות הסביבה עם טיולים לניקוי נחלים

ינואר 28, 2014

איכות-הסביבה טיוליםמסלולי טיולים לניקוי נחלים מציעים חוויה בלתי נשכחת ומתאימים ליחידים, משפחות וקבוצות. בתי הספר ומוסדות ציבוריים מארגנים לעיתים קרובות טיולים מן הסוג הזה.

בניגוד לטיולים הרגילים בהם הדגש הוא על נוף או מנוחה, במסלולים לניקוי נחלים ניתן למצוא מאפיינים ייחודיים:

א. מצפון ועד דרום – הנחלים המשתרעים לאורכה ולרוחבה של ישראל עוברים בין ערים רבות. המשמעות היא שאין צורך במגורים ליד איזור מסוים על מנת ליהנות מנחל זורם ונקי. בדרום לדוגמא נערכו לפני מספר שנים מבצעי ניקוי מאסיביים בצומת נחל תמר, בנחל אשבורן כרכשת ובמעלה עקרבים. בצפון לעומת זאת ממשיכות הרשויות לנקות את נחל הקישון, אשר נחשב לאחת הפנינות המדהימות של איזור חיפה והעמקים.

ב. סיפוק – פעולה ניקוי נחלים היא נקיטת יוזמה אקטיבית לצורך שמירה על איכות הסביבה. בטווח הקצר מאפשר הניקוי של הנחל הנאה, אך בטווח הארוך מדובר על שינוי טוטאלי בגיאוגרפיה של ישראל. זו הסיבה שניקוי נחלים מעניק סיפוק רב כל כך למי שעוסק בו.

ג. ספונטניות – לא תמיד יש צורך בהיערכות מראש על מנת לצאת לטיולי ניקוי נחלים. אפשר להצטרף אל מסלולים בצפון, ימי גיבוש, טיולים לגיל הזהב או מסלולי טיולים לחורף ולהקדיש כמה שעות לניקוי הנחלים.

הכירו את הגורמים המזיקים למרקם של כדור הארץ

מי שמטייל בטבע מכיר היטב את החוקים לשמירה על איכות הסביבה. ניקוי נחלים הוא דוגמא מצוינת ליוזמה אותה נוקט הציבור, בליווי גורמים מקצועיים. על מנת לשמור על הטבע כדאי קודם כל לאמץ עקרונות של ניקיון וטיפוח.

אריזות חטיפים, בקבוקים זרוקים, קופסאות שימורים וכלים חד פעמיים הם רק חלק מהמזיקים הפוגעים במרקם העדין של הסביבה. בעזרת שקיות ניילון פשוטות ניתן לאסוף את הזבל, לרכזו באיזורים ייעודיים ולהשאיר את אתרי הטבע והנחלים נקיים גם אחרי טיול ארוך.

משתמשים בניקוי נחלים לצורך דוגמא אישית לילדים

המון משפחות בוחרות לבלות זמן איכות משותף בטיולים של ניקוי נחלים. מבחינתם, מסלול הטיול מספק הזדמנות מצוינת להקניית ערכים. אפשר להגיע עם הרכב אל קרבת הנחלים, להתמקם למספר שעות ולבצע ניקוי כללי של האיזור. ניתן גם לערוך בקרבת הנחלים אירועים מיוחדים כמו ימי הולדת ומסיבות אינטימיות, אך מאוד חשוב לשמור על הסביבה. בצורה כזו ההורים מהווים דוגמא אישית ומחנכים את הילדים להתנהגות נכונה בטבע.

לסיכום, ניקוי הנחלים הוא לא תופעה ייחודית לישראל אך במדינה קטנה כמו שלנו יש לה משמעות מיוחדת. לא משנה באיזה מסלול בוחרים לטייל, נחל נקי מעיד על איכפתיות, יוזמה ומוסריות. הקדישו כמה דקות לקריאה על מסלולי נחלים ברחבי הארץ, קחו איתכם שקיות אשפה ושתפו את הילדים או החברים בפעולה מהנה ומספקת. נצלו את ההזדמנות שעומדת לפניכם ושמרו על הסביבה.

המאמר באדיבות טיולי הנשיא המציעים שירותי הסעות  אוטובוסים לטיולים

תגיות: ,